+36 (30) 394 9381

Illeték fizetése: lakóingatlan vásárlása esetén

 

Mikor kell illetéket fizetnünk?

Míg ingatlan eladásnál adót csak bizonyos ideig kell fizetni (ha 5 évnél régebb óta van a birtokunkban, akkor nem kell), ezzel szemben ingatlan vásárlása előtt mindenképpen számolni kell azzal, hogy a kiszemelt ingatlan vételárán, az ügyvédi költségen, valamint az esetleges felújítási költségeken kívül - majdnem minden esetben - még ún. vagyonszerzési illetéket is fizetnünk kell az adóhatóság felé.

 

 

Alapeset

Az illeték mértéke a vételár 4%-a.

Ez azt jelenti, hogy amennyiben 50.000.000,- forintért vásárolunk meg egy ingatlant, úgy ebben az esetben a fizetendő illeték mértéke 2.000.000,- forint.

Nem kell azonban kétségbe esni, ugyanis első lakóingatlan vásárlása esetén, lehet kérni 12 havi (kamatmentes) részletfizetést az adóhatóságtól, amit érdemes lehet igénybe venni, ugyanis ezt a lehetőséget automatikusan engedélyezi a hatóság.

A fenti 50.000.000 forintos példánál maradva, amennyiben élünk a 12 havi részletfizetés lehetőségével, úgy egy évig 167.000 forint lesz a megfizetendő illeték összege havonta.  
Fontos, hogy az adásvételi szerződés megkötésekor a részletfizetési kérelmünket jelezzük az eljáró ügyvédnek
Viszont figyelnünk kell, mivel, ha nem teljesítjük az egyik hónapban az előírt részletfizetést, úgy a többi hónapra a kedvezményt elveszítjük és a fennálló tartozást egy összegben kell megfizetnünk az adóhatóság felé (késedelmi pótlékkal együtt).

Amennyiben már nem ez az ingatlan az első, ami nevünkre kerül, úgy csakis 1.000.000 forint összegű illeték megfizetéséig jár a kérelmezőnek automatikusan a 12 havi részletfizetési kedvezmény, anélkül, hogy a NAV az ő jövedelmi helyzetét vizsgálná.

Az illetéket tulajdoni hányad arányában kell megfizetnünk.
Értelemszerűen tehát, ha 2 vevő van (pl. 50-50% arányban vásárolják meg az ingatlant), úgy a 4%-os illeték egyik felét az egyik, a másik felét pedig a másik tulajdonos fizeti meg.

Fontos még megemlíteni azt is, hogy amennyiben az adóhivatal úgy ítéli meg, hogy az adásvételi szerződésben az Eladó és a Vevő túl alacsony árban határozták meg az ingatlan forgalmi értékét (vételárát), úgy azt - még az illeték kiszabása előtt - egy helyszíni szemle keretében felülbírálhatja. Ez esetben akár magasabb összegű illetéket is fizethetünk.       
Ajánlott tehát az ingatlan kialkudott vételárát úgy meghatározni, hogy az ne legyen aránytalanul alacsonyabb a valós piaci árnál.

Érdemes lehet tudni azt is, hogy, ha például túl sok (mozdítható) ingóság maradna az ingatlanban - ami a vételár részét képezné -, úgy ezen ingóságok sorsát érdemes lehet az ingatlan adásvételi szerződéstől teljesen külön szerződésben kezelni, mivel az adóhivatal vélelmezheti, hogy túl nagy számban maradt értékes ingóság az ingatlanban, Így a fizetendő illeték összege utólag szintén változhat az előzetes kalkulációnkhoz képest.

 

 

Illeték díjának csökkentése:

Abban az esetben, ha ingatlant adtunk el és annak az árából vagy annak egy részéből szeretnénk egy másik ingatlant vásárolni, úgy kétféleképpen változhat az illetékfizetési kötelezettség mértéke:

  1. eset: fizetnünk kell, de kevesebbet
  2. eset: vagy nem kell fizetnünk semmit

Akkor élhetünk ezekkel a kedvezményekkel, amennyiben a KORÁBBAN megszerzett ingatlantulajdont a vásárlást megelőző 3 (három) éven belül vagy a vásárlást követő 1 (egy) éven belül eladjuk és az új ingatlan vételára alacsonyabb vagy ugyanakkora, mint az eladott ingatlan értéke.

 

Nézzük az 1. esetet, tehát, amikor kevesebbet kell fizetnünk.

Szó volt róla, hogy alapesetben az illeték mértéke a megvásárolandó ingatlan vételárának a 4%-a.      
A 4%-os mérték továbbra is fennáll, azonban, ha ingatlant adtunk el és az eladott ingatlan ára alacsonyabb, mint a megvásárolandó ingatlan, akkor csakis a 2 ingatlan árának a különbözete után kell a 4%-os illetéket megfizetni.

Fenti példánál maradva, ha 50.000.000 forintért tervezünk ingatlant vásárolni, de az eladott ingatlanunk például 30.000.000 forint volt, úgy az illetéket a különbözet után, azaz 20.000.000 forint után kell csak megfizetnünk. Ebben az esetben az illeték mértéke a 20.000.000 forintnak a 4%-a lesz, ami mindösszesen 800.000,- Ft.

 

Nézzük meg a 2. esetet, amikor egyáltalán nem kell illetéket fizetnünk.

Ez abban az esetben áll fent, amikor egy drágább ingatlanból költözünk egy olcsóbb ingatlanba.
Fenti példánál maradva, ha egy 50.000.000,- Ft-os ingatlant szeretnénk vásárolni, azonban egy nagyobb értékű ingatlant (pl. egy családi házat) adtunk el 90.000.000,- Ft-ért, úgy ebben az esetben nincsen illetékfizetési kötelezettségünk.
Fontos, hogy ez esetben, a drágább ingatlan eladásáról szóló adásvételi szerződést is vigyük el az eljáró ügyvédnek bemutatni!

 

 

Továbbá NEM KELL illetéket fizetnünk az alábbi esetekben sem:

  • Ingatlan vásárlása esetén, ha az "CSOK/CSOK Plusz" felhasználásával történik (Családi Otthonteremtési Kedvezmény)
  • Ha az Eladó és a Vevő egyenesági rokonok vagy házastársak
  • Ha az ingatlan átruházására a házastársi vagyonközösség megszüntetése jogcímen kerül sor
  • Építési telek vásárlása esetén, ha a vevő 4 éven belül lakóházat épít (a teleknek alkalmasnak kell lennie lakóház építésére), valamint a lakás hasznos alapterületének el kell érnie a településrendezési tervben meghatározott maximális beépíthetőség min. 10%-át. A lakóház építési szándékot legkésőbb az illetékfizetési meghagyás véglegessé válásáig be kell jelenteni az adóhatóságnak.

 

 

Illeték kedvezmények, amelyek a mai piacon (ingatlanárak mellett) reálisan már NEM IGAZÁN használhatóak (pl. városi ingatlanok esetében):

  • 35 év alatti, első lakást vásárlók kedvezménye: Lakóingatlan vásárlásakor (min. 50%-os tulajdoni hányad esetén), amennyiben még nem múltunk el 35 évesek és a legelső ingatlanunkat vásárolnánk, valamint, ha a vásárolandó ingatlan vételára nem haladja meg a 15 millió Ft-ot, úgy 50%-os illetékkedvezményre vagyunk jogosultak.
  • Új-építésű ingatlan vásárlásakor: amennyiben az ingatlan értéke nem éri el a 30 millió Ft-ot, úgy 15 millió Ft-ig nem kell illetéket fizetnünk, a 4%-ot pedig csakis a 15 millió Ft feletti részre kell megfizetni.
    Példa: egy 29 millió Ft értékű új-építésű ingatlan megvásárlása esetén, csupán a 15 millió felett rész (14 millió) után kell megfizetnünk a 4%-ot, ami mindösszesen: 560.000 forint.   
    Ezzel szemben, ha az ingatlan értéke elérné vagy meghaladná a 30 millió forintot, akkor a teljes vételár után kellene megfizetnünk a 4%-os illetéket, ami 30 millió Ft körül már minimum 1.200.000 forint lenne.

 

 

Illeték öröklés jogcíme esetén:

Az "öröklési illeték" általános mértéke 18%       
Azonban ingatlantulajdon és az ehhez kapcsolódó vagyoni értékű jog öröklése esetén az öröklési illeték mértéke az ingatlan értékének a 9%-a. 
(Ez esetben az ingatlan értékének a megállapítására a Hagyatéki Eljárás keretén belül kerül sor.)

NEM KELL azonban megfizetni az öröklési illetéket az alábbi esetekben:

  • Egyenes ági rokonok, házastársak, testvérek közötti öröklés esetén
  • Mostoha / nevelt szülő / gyermek kapcsolat fennállása esetén

 

Illeték ajándékozás jogcíme esetén: 

Az "ajándékozási illeték" általános mértéke 18%         
(ez vonatkozik például az olyan ingatlanokra is, amelyek nem lakhatást szolgálnak (pl.: garázs, telek)

NINCS illetékfizetési kötelezettség:

  • egyenesági rokonok (nagyszülő, szülő, gyermek/örökbefogadott gyermek) közötti ajándékozás esetén
  • testvérek között
  • házastársak között


Távoli hozzátartozók vagy oldalági rokonok, illetve élettársak közötti ajándékozás esetén azonban 9%-os illetéket kell fizetni lakóingatlan esetében,
míg más típusú ingatlanok (pl.: garázs, telek) esetében 18% az illeték mértéke.

 

 

FONTOS:

Felhívjuk az olvasóink figyelmét, hogy a fenti cikkben közöltek semmiképpen nem minősülnek sem adótanácsadásnak, sem pedig a jogszabályok hivatalos értelmezésének, így jelen cikk célja kizárólag a tájékoztatás. A tájékoztatás nem teljes körű, így jelen weboldal tulajdonosa semmilyen felelősséget nem vállal a jogszabályi rendelkezések fentiektől eltérő értelmezéséből származó esetleges hátrányos következményekért. Továbbá jelen weboldal tulajdonosa az esetleges jövőbeni jogszabályváltozásokért és az azokból eredő károkért sem vállal felelősséget.

!!! Mielőtt bármilyen jellegű pénzügyi döntést hozna, mindenképp keresse fel ügyvédjét vagy jogi képviselőjét !!!

Hozzászólások (0)

    Új hozzászólás

    Tájékoztatunk, hogy hozzászólásod csak utólagos jóváhagyás után jelenik meg a weboldalon.